سرخک؛ مسری ترین بیماری عفونی

به گزارش وبلاگ محمدی، سرخک در بچه ها شیوع نسبتا زیادی دارد و عامل آن ویروسی است که به وسیله عطسه و سرفه وارد بدن فرد می گردد.

سرخک؛ مسری ترین بیماری عفونی

واکسیناسیون به موقع بچه ها همواره و همه جا مورد تاکید مسئولان وزارت بهداشت بوده و هست. در این خصوص به تازگی رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت:

متاسفانه شیوع بیماری کرونا، گسترش شیوع سرخک در مرزها، افزایش بار کاری کارکنان بهداشتی و تبلیغات ضد واکسن سبب شده است از ابتدای سال جاری تا به امروز 24 مورد ابتلا به سرخک گزارش گردد. او به خانواده ها برای واکسیناسیون به موقع بچه ها هشدار داده است.

دکتر سیدمحسن زهرایی با اشاره به این که از ابتدای سال جاری تا به امروز 24 مورد ابتلا به سرخک گزارش شده که عمده آن ها مربوط به استان سیستان وبلوچستان و مواردی هم در استان های هرمزگان، خراسان رضوی و تهران مشاهده شده است، اضافه نمود: سرخک مسری ترین بیماری عفونی است. در مورد سرخک هر یک بیمار در تماس با افراد دیگر می تواند تا 18 نفر را بیمار کند و مهم ترین سد حفاظتی در برابر این بیماری واکسیناسیون است.

سرخک در بچه ها شیوع نسبتا زیادی دارد و عامل آن ویروسی است که به وسیله عطسه و سرفه وارد بدن فرد می گردد. ذرات کوچک ویروس به هوا منتقل می گردد و دیگر افراد با تنفس هوا، این ذرات را وارد بدن خود می نمایند. این ذرات می تواند روی سطوح مختلف هم بنشیند، تا ساعت ها فعال بماند و باعث سرایت به دیگران گردد.

بروز تب بالاتر از 38 درجه سانتیگراد

سرفه

آبریزش بینی

قرمزی چشم و ورم ملتحمه

نورگریزی یا (فوتوفوبیا)

دهان قرمز (استوماتیزیس)

بعضی از بیماری های عفونی دوران کودکی علایمی شبیه به سرخک دارند مانند سرخچه (سرخک آلمانی) و تب مخملک، اما در این بیماری ها معمولاً سرفه یا ورم ملتحمه وجود ندارد. ویروس سرخک می تواند با آزمایشی که روی گلو یا نمونه ادرار انجام می گردد تشخیص داده گردد.

در 10 تا 14 روز اول بعد از عفونت، ویروس سرخک نهفته است. در طول این مدت هیچ گونه نشانه و علایمی از بیماری دیده نمی گردد.

سرخک معمولا با تب خفیف تا متوسط شروع می گردد و سرفه مداوم، آبریزش بینی، التهاب چشم ها و گلودرد آن را همراهی می نماید. این بیماری خفیف دو تا سه روز به طول می انجامد.

تحریک پوستی در بیماری سرخک با لکه های قرمز کوچکی همراه است که به آهستگی عظیم می گردد. تب هم بالا می رود و اغلب دمای بدن از 40 تا 41 درجه است.

شخص مبتلا به سرخک در حدود هشت روز می تواند باعث انتقال بیماری به دیگران گردد که چهار روز قبل از ظاهرشدن لکه های پوستی و تا زمانی که آثار پوستی سرخک به مدت چهار روز روی پوست است، امکان سرایت به دیگران وجود دارد.

1- واکسینه نشدن

اگر واکسن سرخک نزده باشید، احتمال ابتلا به این بیماری خیلی بیشتر است.

2- سفر های بین المللی

سرخک در بعضی نقاط جهان مثل کشور های در حال توسعه رواج بیشتری دارد.

3- کمبود ویتامین A

اگر در رژیم غذایی شما خبری از ویتامین A نباشد، امکان بروز علایم، شدیدتر و عوارض سرخک در شما بیشتر است.

عفونت گوش، برونشیت، ذات الریه، آنسفالیت (التهاب حاد مغزی) و مسائل بارداری

در صورتی که فردی در خانه شما مبتلا به سرخک شد، برای جلوگیری از ابتلای اعضای خانواده و نزدیکانی که آسیب پذیرتر هستند، این اقدامات را مد نظر قرار دهید:

1- جداسازی

2- واکسیناسیون

عظیمسالان و بچه ها بالای شش ماه که واکسن سرخک نزده اند، باید حتما این واکسن را تزریق نمایند.

اولین دوز واکسن برای بچه ها، معمولا در 12 تا 15 ماهگی و دوز بعدی در 4 تا 6 سالگی تزریق می گردد. اگر کودک یک ساله دارید و می خواهید به سفر بروید، درباره تزریق واکسن با پزشک مشورت کنید.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرادید

به "سرخک؛ مسری ترین بیماری عفونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرخک؛ مسری ترین بیماری عفونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید