لنج های شناور چوبی کاربری گردشگری به خود بگیرند

به گزارش وبلاگ محمدی، ایسنا/ میراث فرهنگی در نامه ای به دبیر دولت پیشنهاد داد که لنج های شناور چوبی کاربری گردشگری به خود بگیرند.

لنج های شناور چوبی کاربری گردشگری به خود بگیرند

برای نجات یک دانش جهانی شده؛ میراث فرهنگی به دولت نامه نوشت

سوم آذر 1390 ششمین دوره اجلاس کمیته میراث ناملموس جهانی در بالی، دانش سنتی لنج سازی و دریانوردی ایرانیان در خلیج فارس را در فهرست میراث معنوی در خطر یونسکو و البته به عنوان اثری نیازمند پاسدارانه فوری ثبت کرد.

با جهانی شدن این دانش بومی و تعهداتی که ایران برای حفاظت و ترویج آن داد، قول و قرارهای زیادی برای همان اقدامات پاسدارانه در طول چند سال گذشته به خصوص چند سال اول جهانی شدن این میراث ناملموس مطرح شدند و چهار سال یک بار نیز متولیان میراث فرهنگی اقدامات مربوط به این پاسداشت را برای ادامه حیات و ترویجش در کشور به یونسکو ارسال کردند، اما بعد از گذشت 9 سال از آغاز ماجرا، ناگهان ورق برگشت.

تا آنجا که در 23 آذر هیات وزیران برنامه جایگزینی شناورهای سنتی تجاری با ظرفیت کمتر از 500 تن را با هدف حذف ابزار قاچاق کالا از دریا، انتقال فعالیت های غیررسمی به رسمی و تجاری، رونق فعالیت های کشتی سازی داخلی و خدمات تعمیر و نگهداری آنها و نیز افزایش ایمنی دریایی به تصویب رساند.

با این تصمیم و در صورت نهایی شدنش که بر اساس همان مصوبه، باید تا پنج سال آینده حذف شوند، احتمال تدریجی حذف این پرونده از لیست یونسکو نیز وجود دارد؛ احتمالی که معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حتی اجازه صحبت درباره آن را نمی دهد و تاکید می نماید که بواسطه تعهد دولت هیچگاه آن رخ نخواهد داد.

موضوع امحا، فقط مربوط به لنج های تجاری بود

حالا محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می گوید: کمیسیون اقتصاد با تشکیل یک کارگروه و عضویت سه دستگاه صمت، نماینده معاونت حقوقی ریاست جمهوری و وزارت راه، جزییات را درآورده تا لنج های تجاری را برای تصویب آنالیز و نوع آن ها را تعیین نمایند تا از فعالیت باز داشته شوند؛ بنابراین میراث فرهنگی در نامه ای به دبیر دولت درخواست نموده تا میراث فرهنگی نیز عضو این کارگروه باشد.

او با بیان اینکه در نامه معاونت میراث فرهنگی تاکید شده تا لنج های شناور چوبی که دانش ساخت آن ها در فهرست میراث جهانی ناملموس یونسکو به ثبت رسیده، باید از این قانون مستثنی شوند، ادامه می دهد: زمانی که این بحث در کمیته های فرعی کمیسیون اقتصاد مطرح بود و معاون سرمایه گذاری در آن شرکت می کرد، نیز با نامه ای مکتوب با این اتفاق مخالفت نموده بودیم و حتی در همان زمان مطرح و پیشنهاد شد که این لنج ها می توانند کاربری گردشگری نیز داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه ثبت جهانیدانش سنتی لنج سازی و دریانوردی ایرانیان در خلیج فارس در واقع یک تعهد از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به یونسکو است که باید از آن محافظت کند، ادامه می دهد: میراث فرهنگی نماینده دولت ایران در حوزه های مختلف در یونسکو است و چون این اتفاق یک تعهد از سوی دولت است، حتما این قصیه مورد توجه هیات وزیران و هیات دولت قرار می گیرد تا دانش سنتی بومی لنج سازی به فراموشی سپرده نشود.

طالبیان معتقد است: موضوع مصوبه در دست هیات وزیران فقط مخصوص لنج های تجاری بوده که آن ها شرح داده اند، اما برای دیگر لنج ها با کاربری های دیگر حتی می توانند با حمایت های مختلف مانند دادن وام از آن ها استفاده های مناسبی نموده و در تداوم این ثروت فرهنگی و میراث ناملموس در کرانه خلیج فارس موثر واقع شوند.

منبع: همگردی

به "لنج های شناور چوبی کاربری گردشگری به خود بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لنج های شناور چوبی کاربری گردشگری به خود بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید